Ørsta

Ørsta er en kommune i Møre og Romsdal. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Ørsta

  • Fremskrittspartiet fikk størst stemmeandel: 28,9 % i 2023.
  • Fremskrittspartiet hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 14,3 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 30,4 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 0,1 prosentpoeng, fra 63,6 % i 2019 til 63,5 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

63,5 %Valgdeltakelse · 2023
8 489Stemmeberettigede
33Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

FrP
28,9 %
H
18,9 %
SP
17,7 %
Ap
14,0 %
SV
10,5 %
KRF
4,7 %
V
3,2 %
MDG
2,1 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Ørsta
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Fremskrittspartiet28,9 %1 53510+14,3 pp
Høyre18,9 %1 0016+10,1 pp
Senterpartiet17,7 %9386−30,4 pp
Arbeiderpartiet14,0 %7455+3,4 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti10,5 %5563+3,0 pp
Kristelig Folkeparti4,7 %2502+0,5 pp
Venstre3,2 %1721+0,2 pp
Miljøpartiet De Grønne2,1 %1100−1,2 pp

Blanke stemmer: 82 av 5 389 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Ørsta (1520) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Ørsta over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

SP
23,2 %
H
22,2 %
Ap
15,3 %
FrP
14,8 %

2019

SP
48,1 %
FrP
14,6 %
Ap
10,6 %
H
8,8 %

2023

FrP
28,9 %
H
18,9 %
SP
17,7 %
Ap
14,0 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Ørsta
Parti201520192023
Fremskrittspartiet14,8 %14,6 %28,9 %
Høyre22,2 %8,8 %18,9 %
Senterpartiet23,2 %48,1 %17,7 %
Arbeiderpartiet15,3 %10,6 %14,0 %

Valginformasjon for Ørsta

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere