Oppdal

Oppdal er en kommune i Trøndelag. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Oppdal

  • Venstre fikk størst stemmeandel: 27,0 % i 2023.
  • Venstre hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 15,0 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 22,1 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 0,6 prosentpoeng, fra 66,6 % i 2019 til 66,0 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

66,0 %Valgdeltakelse · 2023
5 641Stemmeberettigede
25Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

V
27,0 %
Ap
20,6 %
SP
18,2 %
H
16,5 %
FrP
6,4 %
KRF
5,0 %
SV
3,4 %
MDG
2,9 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Oppdal
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Venstre27,0 %9897+15,0 pp
Arbeiderpartiet20,6 %7565+3,2 pp
Senterpartiet18,2 %6694−22,1 pp
Høyre16,5 %6054+4,7 pp
Fremskrittspartiet6,4 %2342Ny liste
Kristelig Folkeparti5,0 %1841−1,8 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti3,4 %1251−1,1 pp
Miljøpartiet De Grønne2,9 %1071−4,3 pp

Blanke stemmer: 54 av 3 723 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Oppdal (5021) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Oppdal over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
34,7 %
SP
24,6 %
V
16,4 %
H
13,9 %

2019

SP
40,3 %
Ap
17,4 %
V
12,0 %
H
11,8 %

2023

V
27,0 %
Ap
20,6 %
SP
18,2 %
H
16,5 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Oppdal
Parti201520192023
Venstre16,4 %12,0 %27,0 %
Arbeiderpartiet34,7 %17,4 %20,6 %
Senterpartiet24,6 %40,3 %18,2 %
Høyre13,9 %11,8 %16,5 %

Valginformasjon for Oppdal

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere