Nordreisa

Nordreisa er en kommune i Troms. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Offisielt navn: Nordreisa - Ráisa - Raisi. Kommunenummer 5544.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Nordreisa

  • Arbeiderpartiet fikk størst stemmeandel: 23,7 % i 2023.
  • Fremskrittspartiet hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 6,2 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 9,6 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 2,0 prosentpoeng, fra 62,2 % i 2019 til 60,2 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

60,2 %Valgdeltakelse · 2023
3 775Stemmeberettigede
21Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

Ap
23,7 %
FrP
20,0 %
SP
15,1 %
INP
14,8 %
H
14,2 %
SV
12,1 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Nordreisa
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Arbeiderpartiet23,7 %5315+2,4 pp
Fremskrittspartiet20,0 %4484+6,2 pp
Senterpartiet15,1 %3373−9,6 pp
Industri- og Næringspartiet14,8 %3323Ny liste
Høyre14,2 %3173−5,4 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti12,1 %2713+0,7 pp

Blanke stemmer: 38 av 2 274 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Nordreisa (5544) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Nordreisa over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
29,1 %
FrP
12,8 %
SP
10,5 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2019

SP
24,6 %
Ap
21,4 %
FrP
13,8 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2023

Ap
23,7 %
FrP
20,0 %
SP
15,1 %
INP
14,8 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Nordreisa
Parti201520192023
Arbeiderpartiet29,1 %21,4 %23,7 %
Fremskrittspartiet12,8 %13,8 %20,0 %
Senterpartiet10,5 %24,6 %15,1 %
Industri- og NæringspartietStilte ikkeStilte ikke14,8 %

Valginformasjon for Nordreisa

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere