Nord-Odal

Nord-Odal er en kommune i Innlandet. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Nord-Odal

  • Arbeiderpartiet fikk størst stemmeandel: 44,9 % i 2023.
  • Fremskrittspartiet hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 4,4 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 18,0 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 3,3 prosentpoeng, fra 62,3 % i 2019 til 59,0 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

59,0 %Valgdeltakelse · 2023
4 244Stemmeberettigede
25Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

Ap
44,9 %
SP
16,0 %
H
11,3 %
FrP
11,2 %
SV
10,6 %
R
4,2 %
V
1,7 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Nord-Odal
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Arbeiderpartiet44,9 %1 07111+3,3 pp
Senterpartiet16,0 %3824−18,0 pp
Høyre11,3 %2693+3,5 pp
Fremskrittspartiet11,2 %2683+4,4 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti10,6 %2533+0,8 pp
Rødt4,2 %1011Ny liste
Venstre1,7 %410Ny liste

Blanke stemmer: 117 av 2 502 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Nord-Odal (3414) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Nord-Odal over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–70 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
61,7 %
H
14,7 %
SP
14,0 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2019

Ap
41,6 %
SP
34,0 %
H
7,8 %
FrP
6,8 %

2023

Ap
44,9 %
SP
16,0 %
H
11,3 %
FrP
11,2 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Nord-Odal
Parti201520192023
Arbeiderpartiet61,7 %41,6 %44,9 %
Senterpartiet14,0 %34,0 %16,0 %
Høyre14,7 %7,8 %11,3 %
FremskrittspartietStilte ikke6,8 %11,2 %

Valginformasjon for Nord-Odal

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere