Nord-Fron

Nord-Fron er en kommune i Innlandet. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Nord-Fron

  • Arbeiderpartiet fikk størst stemmeandel: 44,3 % i 2023.
  • Fremskrittspartiet hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 6,3 prosentpoeng fra 2019.
  • Arbeiderpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 17,0 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 5,7 prosentpoeng, fra 62,7 % i 2019 til 57,0 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

57,0 %Valgdeltakelse · 2023
4 547Stemmeberettigede
25Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

Ap
44,3 %
SP
27,5 %
H
12,1 %
FrP
9,5 %
R
3,7 %
KRF
2,9 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Nord-Fron
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Arbeiderpartiet44,3 %1 13411−17,0 pp
Senterpartiet27,5 %7057+1,1 pp
Høyre12,1 %3113+5,5 pp
Fremskrittspartiet9,5 %2432+6,3 pp
Rødt3,7 %941Ny liste
Kristelig Folkeparti2,9 %751+0,5 pp

Blanke stemmer: 32 av 2 594 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Nord-Fron (3436) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Nord-Fron over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–70 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
47,4 %
SP
35,1 %
H
9,2 %
FrP
3,2 %

2019

Ap
61,2 %
SP
26,4 %
H
6,7 %
FrP
3,2 %

2023

Ap
44,3 %
SP
27,5 %
H
12,1 %
FrP
9,5 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Nord-Fron
Parti201520192023
Arbeiderpartiet47,4 %61,2 %44,3 %
Senterpartiet35,1 %26,4 %27,5 %
Høyre9,2 %6,7 %12,1 %
Fremskrittspartiet3,2 %3,2 %9,5 %

Valginformasjon for Nord-Fron

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere