Nord-Aurdal

Nord-Aurdal er en kommune i Innlandet. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Nord-Aurdal

  • Senterpartiet fikk størst stemmeandel: 40,3 % i 2023.
  • Senterpartiet hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 3,6 prosentpoeng fra 2019.
  • Arbeiderpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 8,9 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 4,4 prosentpoeng, fra 60,7 % i 2019 til 56,3 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

56,3 %Valgdeltakelse · 2023
5 163Stemmeberettigede
21Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

SP
40,3 %
Ap
22,6 %
H
11,1 %
FrP
11,0 %
SV
5,3 %
MDG
4,8 %
DEMN
2,9 %
V
2,2 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Nord-Aurdal
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Senterpartiet40,3 %1 1599+3,6 pp
Arbeiderpartiet22,6 %6505−8,9 pp
Høyre11,1 %3182+2,1 pp
Fremskrittspartiet11,0 %3153+1,8 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti5,3 %1521+0,7 pp
Miljøpartiet De Grønne4,8 %1371Ny liste
Norgesdemokratene2,9 %820Ny liste
Venstre2,2 %630−5,4 pp

Blanke stemmer: 33 av 2 909 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Nord-Aurdal (3451) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Nord-Aurdal over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
45,9 %
SP
15,4 %
FrP
11,9 %
H
11,3 %

2019

SP
36,7 %
Ap
31,5 %
FrP
9,1 %
H
8,9 %

2023

SP
40,3 %
Ap
22,6 %
H
11,1 %
FrP
11,0 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Nord-Aurdal
Parti201520192023
Senterpartiet15,4 %36,7 %40,3 %
Arbeiderpartiet45,9 %31,5 %22,6 %
Høyre11,3 %8,9 %11,1 %
Fremskrittspartiet11,9 %9,1 %11,0 %

Valginformasjon for Nord-Aurdal

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere