Nittedal

Nittedal er en kommune i Akershus. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Nittedal

  • Høyre fikk størst stemmeandel: 32,6 % i 2023.
  • Høyre hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 7,1 prosentpoeng fra 2019.
  • Arbeiderpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 6,2 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 4,1 prosentpoeng, fra 66,4 % i 2019 til 62,3 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

62,3 %Valgdeltakelse · 2023
19 455Stemmeberettigede
29Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

H
32,6 %
Ap
18,9 %
FrP
12,5 %
V
8,4 %
SV
7,8 %
MDG
6,0 %
SP
4,8 %
R
2,9 %
INP
2,6 %
KRF
2,4 %
DEMN
0,6 %
KRIS
0,5 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Nittedal
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Høyre32,6 %3 8939+7,1 pp
Arbeiderpartiet18,9 %2 2576−6,2 pp
Fremskrittspartiet12,5 %1 4924+0,7 pp
Venstre8,4 %1 0022+2,0 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti7,8 %9312+2,4 pp
Miljøpartiet De Grønne6,0 %7132−2,4 pp
Senterpartiet4,8 %5791−5,7 pp
Rødt2,9 %3431−1,0 pp
Industri- og Næringspartiet2,6 %3151Ny liste
Kristelig Folkeparti2,4 %2871−0,1 pp
Norgesdemokratene0,6 %740+0,1 pp
Konservativt0,5 %650Ny liste

Blanke stemmer: 164 av 12 115 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Nittedal (3232) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Nittedal over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
35,0 %
H
27,7 %
FrP
12,3 %
V
8,4 %

2019

H
25,4 %
Ap
25,1 %
FrP
11,8 %
V
6,4 %

2023

H
32,6 %
Ap
18,9 %
FrP
12,5 %
V
8,4 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Nittedal
Parti201520192023
Høyre27,7 %25,4 %32,6 %
Arbeiderpartiet35,0 %25,1 %18,9 %
Fremskrittspartiet12,3 %11,8 %12,5 %
Venstre8,4 %6,4 %8,4 %

Valginformasjon for Nittedal

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere