Nissedal

Nissedal er en kommune i Telemark. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Nissedal

  • Senterpartiet fikk størst stemmeandel: 34,4 % i 2023.
  • Kristelig Folkeparti hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 6,6 prosentpoeng fra 2019.
  • Arbeiderpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 10,7 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen økte med 0,9 prosentpoeng, fra 74,2 % i 2019 til 75,1 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

75,1 %Valgdeltakelse · 2023
1 151Stemmeberettigede
17Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

SP
34,4 %
Ap
27,6 %
KRF
17,2 %
H
13,9 %
FrP
6,8 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Nissedal
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Senterpartiet34,4 %2916−3,2 pp
Arbeiderpartiet27,6 %2345−10,7 pp
Kristelig Folkeparti17,2 %1463+6,6 pp
Høyre13,9 %1182+4,2 pp
Fremskrittspartiet6,8 %581+3,1 pp

Blanke stemmer: 17 av 864 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Nissedal (4030) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Nissedal over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
40,4 %
SP
27,2 %
KRF
17,5 %
H
7,7 %

2019

Ap
38,3 %
SP
37,5 %
KRF
10,7 %
H
9,7 %

2023

SP
34,4 %
Ap
27,6 %
KRF
17,2 %
H
13,9 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Nissedal
Parti201520192023
Senterpartiet27,2 %37,5 %34,4 %
Arbeiderpartiet40,4 %38,3 %27,6 %
Kristelig Folkeparti17,5 %10,7 %17,2 %
Høyre7,7 %9,7 %13,9 %

Valginformasjon for Nissedal

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere