Nesodden

Nesodden er en kommune i Akershus. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Nesodden

  • Høyre fikk størst stemmeandel: 23,4 % i 2023.
  • Arbeiderpartiet hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 3,2 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 3,9 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 1,4 prosentpoeng, fra 72,4 % i 2019 til 71,0 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

71,0 %Valgdeltakelse · 2023
15 719Stemmeberettigede
31Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

H
23,4 %
Ap
22,9 %
MDG
12,5 %
R
10,9 %
SV
9,0 %
V
7,6 %
FrP
5,6 %
KRF
2,6 %
PP
2,5 %
SP
2,0 %
DEMN
0,7 %
KRIS
0,4 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Nesodden
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Høyre23,4 %2 5898+2,2 pp
Arbeiderpartiet22,9 %2 5357+3,2 pp
Miljøpartiet De Grønne12,5 %1 3834−2,3 pp
Rødt10,9 %1 2033−0,9 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti9,0 %9973−3,5 pp
Venstre7,6 %8412+1,9 pp
Fremskrittspartiet5,6 %6182−0,4 pp
Kristelig Folkeparti2,6 %2831−0,1 pp
Pensjonistpartiet2,5 %2731Ny liste
Senterpartiet2,0 %2190−3,9 pp
Norgesdemokratene0,7 %810Ny liste
Konservativt0,4 %490Ny liste

Blanke stemmer: 93 av 11 164 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Nesodden (3212) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Nesodden over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
27,6 %
H
20,2 %
MDG
13,2 %
R
7,1 %

2019

H
21,2 %
Ap
19,7 %
MDG
14,8 %
R
11,8 %

2023

H
23,4 %
Ap
22,9 %
MDG
12,5 %
R
10,9 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Nesodden
Parti201520192023
Høyre20,2 %21,2 %23,4 %
Arbeiderpartiet27,6 %19,7 %22,9 %
Miljøpartiet De Grønne13,2 %14,8 %12,5 %
Rødt7,1 %11,8 %10,9 %

Valginformasjon for Nesodden

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere