Nes

Nes er en kommune i Akershus. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Nes

  • Arbeiderpartiet fikk størst stemmeandel: 25,2 % i 2023.
  • Fremskrittspartiet hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 8,7 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 10,2 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 3,5 prosentpoeng, fra 60,6 % i 2019 til 57,1 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

57,1 %Valgdeltakelse · 2023
19 136Stemmeberettigede
35Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

Ap
25,2 %
FrP
21,2 %
H
19,0 %
SP
11,4 %
SVRØ
6,9 %
MDG
4,6 %
INP
4,4 %
V
3,6 %
KRF
2,1 %
KRIS
1,0 %
LIBS
0,6 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Nes
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Arbeiderpartiet25,2 %2 6929−9,2 pp
Fremskrittspartiet21,2 %2 2647+8,7 pp
Høyre19,0 %2 0317+6,8 pp
Senterpartiet11,4 %1 2164−10,2 pp
Sosialistisk Venstreparti og Rødt6,9 %7342Ny liste
Miljøpartiet De Grønne4,6 %4962−0,6 pp
Industri- og Næringspartiet4,4 %4732Ny liste
Venstre3,6 %3871+1,1 pp
Kristelig Folkeparti2,1 %2281−0,8 pp
Konservativt1,0 %1100Ny liste
Liberalistene0,6 %670±0,0 pp

Blanke stemmer: 223 av 10 921 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Nes (3228) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Nes over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
42,2 %
FrP
16,0 %
H
14,2 %
SP
10,5 %

2019

Ap
34,4 %
SP
21,6 %
FrP
12,5 %
H
12,2 %

2023

Ap
25,2 %
FrP
21,2 %
H
19,0 %
SP
11,4 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Nes
Parti201520192023
Arbeiderpartiet42,2 %34,4 %25,2 %
Fremskrittspartiet16,0 %12,5 %21,2 %
Høyre14,2 %12,2 %19,0 %
Senterpartiet10,5 %21,6 %11,4 %

Valginformasjon for Nes

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere