Narvik

Narvik er en kommune i Nordland. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Narvik

  • Arbeiderpartiet fikk størst stemmeandel: 24,3 % i 2023.
  • Høyre hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 9,9 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 12,8 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen økte med 2,0 prosentpoeng, fra 57,0 % i 2019 til 59,0 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

59,0 %Valgdeltakelse · 2023
17 282Stemmeberettigede
31Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

Ap
24,3 %
H
22,9 %
INP
12,9 %
FrP
12,1 %
SV
10,6 %
SP
8,1 %
R
3,4 %
KRF
2,5 %
MDG
2,2 %
V
0,9 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Narvik
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Arbeiderpartiet24,3 %2 4388−11,6 pp
Høyre22,9 %2 3017+9,9 pp
Industri- og Næringspartiet12,9 %1 3004Ny liste
Fremskrittspartiet12,1 %1 2194+3,5 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti10,6 %1 0663+0,1 pp
Senterpartiet8,1 %8163−12,8 pp
Rødt3,4 %3391−0,1 pp
Kristelig Folkeparti2,5 %2481+0,1 pp
Miljøpartiet De Grønne2,2 %2190−1,7 pp
Venstre0,9 %950+0,1 pp

Blanke stemmer: 156 av 10 197 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Narvik (1806) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Narvik over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien. Grensene var annerledes i 2015 (merket *); tallene er ikke geografisk harmonisert.

Velg partier i historisk oversikt

2015*

Ap
30,9 %
H
30,4 %
FrP
10,4 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2019

Ap
35,9 %
H
13,0 %
FrP
8,7 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2023

Ap
24,3 %
H
22,9 %
INP
12,9 %
FrP
12,1 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Narvik
Parti2015*20192023
Arbeiderpartiet30,9 %35,9 %24,3 %
Høyre30,4 %13,0 %22,9 %
Industri- og NæringspartietStilte ikkeStilte ikke12,9 %
Fremskrittspartiet10,4 %8,7 %12,1 %

Valginformasjon for Narvik

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere