Moss

Moss er en kommune i Østfold. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Moss

  • Høyre fikk størst stemmeandel: 26,4 % i 2023.
  • Høyre hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 7,4 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 4,7 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 3,0 prosentpoeng, fra 61,5 % i 2019 til 58,5 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

58,5 %Valgdeltakelse · 2023
41 433Stemmeberettigede
49Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

H
26,4 %
Ap
24,0 %
FrP
13,4 %
NYKU
7,1 %
SV
5,5 %
R
5,2 %
V
3,8 %
MDG
3,7 %
INP
2,6 %
SP
2,5 %
PP
2,3 %
KRF
2,1 %
DEMN
0,6 %
NORE
0,4 %
LIBS
0,2 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Moss
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Høyre26,4 %6 32713+7,4 pp
Arbeiderpartiet24,0 %5 74512−3,6 pp
Fremskrittspartiet13,4 %3 2177+4,7 pp
Ny Kurs7,1 %1 7103−3,8 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti5,5 %1 3273−0,5 pp
Rødt5,2 %1 2453−1,8 pp
Venstre3,8 %9132−0,8 pp
Miljøpartiet De Grønne3,7 %8792−2,2 pp
Industri- og Næringspartiet2,6 %6281Ny liste
Senterpartiet2,5 %5911−4,7 pp
Pensjonistpartiet2,3 %5441Ny liste
Kristelig Folkeparti2,1 %5011−0,3 pp
Norgesdemokratene0,6 %1520Ny liste
NOREXIT0,4 %1020Ny liste
Liberalistene0,2 %510Ny liste

Blanke stemmer: 307 av 24 239 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Moss (3103) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Moss over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien. Grensene var annerledes i 2015 (merket *); tallene er ikke geografisk harmonisert.

Velg partier i historisk oversikt

2015*

Ap
40,8 %
H
26,8 %
FrP
10,3 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2019

Ap
27,6 %
H
19,0 %
NYKU
11,0 %
FrP
8,7 %

2023

H
26,4 %
Ap
24,0 %
FrP
13,4 %
NYKU
7,1 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Moss
Parti2015*20192023
Høyre26,8 %19,0 %26,4 %
Arbeiderpartiet40,8 %27,6 %24,0 %
Fremskrittspartiet10,3 %8,7 %13,4 %
Ny KursStilte ikke11,0 %7,1 %

Valginformasjon for Moss

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere