Molde

Molde er en kommune i Møre og Romsdal. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Molde

  • Høyre fikk størst stemmeandel: 29,5 % i 2023.
  • Høyre og Fremskrittspartiet hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 3,5 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 7,9 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 0,9 prosentpoeng, fra 62,1 % i 2019 til 61,2 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

61,2 %Valgdeltakelse · 2023
25 668Stemmeberettigede
49Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

H
29,5 %
FrP
15,2 %
Ap
14,6 %
SV
9,3 %
SP
8,3 %
MDG
5,6 %
KRF
5,5 %
V
5,0 %
R
3,0 %
INP
2,7 %
KRIS
1,1 %
LIBS
0,4 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Molde
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Høyre29,5 %4 59915+3,5 pp
Fremskrittspartiet15,2 %2 3697+3,5 pp
Arbeiderpartiet14,6 %2 2707+1,0 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti9,3 %1 4545−3,3 pp
Senterpartiet8,3 %1 2864−7,9 pp
Miljøpartiet De Grønne5,6 %8663−3,0 pp
Kristelig Folkeparti5,5 %8533+0,6 pp
Venstre5,0 %7752+1,7 pp
Rødt3,0 %4732+1,0 pp
Industri- og Næringspartiet2,7 %4151Ny liste
Konservativt1,1 %1680+0,2 pp
Liberalistene0,4 %560+0,2 pp

Blanke stemmer: 132 av 15 716 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Molde (1506) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Molde over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien. Grensene var annerledes i 2015 (merket *); tallene er ikke geografisk harmonisert.

Velg partier i historisk oversikt

2015*

H
34,7 %
Ap
17,7 %
FrP
8,7 %
SV
5,8 %

2019

H
26,0 %
Ap
13,5 %
SV
12,7 %
FrP
11,7 %

2023

H
29,5 %
FrP
15,2 %
Ap
14,6 %
SV
9,3 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Molde
Parti2015*20192023
Høyre34,7 %26,0 %29,5 %
Fremskrittspartiet8,7 %11,7 %15,2 %
Arbeiderpartiet17,7 %13,5 %14,6 %
SV - Sosialistisk Venstreparti5,8 %12,7 %9,3 %

Valginformasjon for Molde

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere