Midtre Gauldal

Midtre Gauldal er en kommune i Trøndelag. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Midtre Gauldal

  • Bygdelista for Midtre Gauldal fikk størst stemmeandel: 27,6 % i 2023.
  • Bygdelista for Midtre Gauldal hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 12,0 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 16,0 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen økte med 0,2 prosentpoeng, fra 63,2 % i 2019 til 63,4 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

63,4 %Valgdeltakelse · 2023
4 754Stemmeberettigede
23Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

BMG
27,6 %
Ap
23,7 %
SP
21,1 %
H
12,3 %
PP
5,4 %
KRF
5,1 %
KRIS
2,4 %
V
2,4 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Midtre Gauldal
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Bygdelista for Midtre Gauldal27,6 %8207+12,0 pp
Arbeiderpartiet23,7 %7046−2,5 pp
Senterpartiet21,1 %6265−16,0 pp
Høyre12,3 %3663+6,5 pp
Pensjonistpartiet5,4 %1621Ny liste
Kristelig Folkeparti5,1 %1531−0,5 pp
Konservativt2,4 %720Ny liste
Venstre2,4 %700±0,0 pp

Blanke stemmer: 40 av 3 013 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Midtre Gauldal (5027) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Midtre Gauldal over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
40,3 %
SP
25,7 %
BMG
10,2 %
H
7,5 %

2019

SP
37,1 %
Ap
26,2 %
BMG
15,6 %
H
5,8 %

2023

BMG
27,6 %
Ap
23,7 %
SP
21,1 %
H
12,3 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Midtre Gauldal
Parti201520192023
Bygdelista for Midtre Gauldal10,2 %15,6 %27,6 %
Arbeiderpartiet40,3 %26,2 %23,7 %
Senterpartiet25,7 %37,1 %21,1 %
Høyre7,5 %5,8 %12,3 %

Valginformasjon for Midtre Gauldal

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere