Midt-Telemark

Midt-Telemark er en kommune i Telemark. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015 (ikke tilgjengelig)
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Midt-Telemark

  • Senterpartiet fikk størst stemmeandel: 29,5 % i 2023.
  • Fremskrittspartiet hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 3,6 prosentpoeng fra 2019.
  • Arbeiderpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 5,8 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 1,3 prosentpoeng, fra 58,7 % i 2019 til 57,4 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

57,4 %Valgdeltakelse · 2023
8 381Stemmeberettigede
29Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

SP
29,5 %
Ap
15,5 %
FrP
12,6 %
H
12,1 %
V
8,2 %
MDG
7,5 %
SV
5,9 %
KRF
4,8 %
R
4,1 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Midt-Telemark
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Senterpartiet29,5 %1 3979−1,3 pp
Arbeiderpartiet15,5 %7314−5,8 pp
Fremskrittspartiet12,6 %5954+3,6 pp
Høyre12,1 %5704+1,8 pp
Venstre8,2 %3862+2,5 pp
Miljøpartiet De Grønne7,5 %3552−1,7 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti5,9 %2792+1,5 pp
Kristelig Folkeparti4,8 %2251−0,1 pp
Rødt4,1 %1921−0,4 pp

Blanke stemmer: 84 av 4 814 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Midt-Telemark (4020) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Midt-Telemark over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2019

SP
30,9 %
Ap
21,2 %
H
10,3 %
FrP
9,0 %

2023

SP
29,5 %
Ap
15,5 %
FrP
12,6 %
H
12,1 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Midt-Telemark
Parti20192023
Senterpartiet30,9 %29,5 %
Arbeiderpartiet21,2 %15,5 %
Fremskrittspartiet9,0 %12,6 %
Høyre10,3 %12,1 %

Valginformasjon for Midt-Telemark

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere