Meråker

Meråker er en kommune i Trøndelag. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Meråker

  • Meråker Tverrpolitiske Bygdeliste fikk størst stemmeandel: 29,6 % i 2023.
  • Meråker Tverrpolitiske Bygdeliste hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 4,8 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 3,9 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 3,4 prosentpoeng, fra 66,8 % i 2019 til 63,4 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

63,4 %Valgdeltakelse · 2023
1 942Stemmeberettigede
17Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

METP
29,6 %
SP
29,0 %
Ap
20,1 %
SV
7,4 %
R
4,1 %
FrP
3,5 %
V
3,3 %
H
3,0 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Meråker
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Meråker Tverrpolitiske Bygdeliste29,6 %3596+4,8 pp
Senterpartiet29,0 %3515−3,9 pp
Arbeiderpartiet20,1 %2444−1,6 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti7,4 %901−3,1 pp
Rødt4,1 %501Ny liste
Fremskrittspartiet3,5 %420−0,3 pp
Venstre3,3 %400−1,2 pp
Høyre3,0 %360+1,2 pp

Blanke stemmer: 20 av 1 232 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Meråker (5034) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Meråker over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

METP
28,2 %
Ap
28,0 %
SP
17,2 %
SV
5,5 %

2019

SP
32,8 %
METP
24,8 %
Ap
21,8 %
SV
10,5 %

2023

METP
29,6 %
SP
29,0 %
Ap
20,1 %
SV
7,4 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Meråker
Parti201520192023
Meråker Tverrpolitiske Bygdeliste28,2 %24,8 %29,6 %
Senterpartiet17,2 %32,8 %29,0 %
Arbeiderpartiet28,0 %21,8 %20,1 %
SV - Sosialistisk Venstreparti5,5 %10,5 %7,4 %

Valginformasjon for Meråker

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere