Meløy

Meløy er en kommune i Nordland. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Meløy

  • Fremskrittspartiet fikk størst stemmeandel: 20,3 % i 2023.
  • Fremskrittspartiet hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 12,0 prosentpoeng fra 2019.
  • Arbeiderpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 14,2 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen økte med 0,4 prosentpoeng, fra 63,7 % i 2019 til 64,1 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

64,1 %Valgdeltakelse · 2023
4 908Stemmeberettigede
23Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

FrP
20,3 %
Ap
19,7 %
SP
17,3 %
H
12,5 %
V
9,5 %
MFF
7,3 %
SV
6,9 %
KRF
4,3 %
R
2,2 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Meløy
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Fremskrittspartiet20,3 %6275+12,0 pp
Arbeiderpartiet19,7 %6114−14,2 pp
Senterpartiet17,3 %5364−9,1 pp
Høyre12,5 %3873−0,9 pp
Venstre9,5 %2932+3,3 pp
Meløy Frie Folkevalgte7,3 %2252Ny liste
SV - Sosialistisk Venstreparti6,9 %2122+2,2 pp
Kristelig Folkeparti4,3 %1341−0,7 pp
Rødt2,2 %690Ny liste

Blanke stemmer: 53 av 3 147 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Meløy (1837) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Meløy over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
31,3 %
H
20,7 %
SP
19,8 %
FrP
12,0 %

2019

Ap
34,0 %
SP
26,5 %
H
13,4 %
FrP
8,3 %

2023

FrP
20,3 %
Ap
19,7 %
SP
17,3 %
H
12,5 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Meløy
Parti201520192023
Fremskrittspartiet12,0 %8,3 %20,3 %
Arbeiderpartiet31,3 %34,0 %19,7 %
Senterpartiet19,8 %26,5 %17,3 %
Høyre20,7 %13,4 %12,5 %

Valginformasjon for Meløy

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere