Melhus

Melhus er en kommune i Trøndelag. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Melhus

  • Arbeiderpartiet fikk størst stemmeandel: 23,5 % i 2023.
  • Pensjonistpartiet hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 5,9 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 14,0 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 2,2 prosentpoeng, fra 64,8 % i 2019 til 62,6 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

62,6 %Valgdeltakelse · 2023
13 398Stemmeberettigede
37Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

Ap
23,5 %
H
16,8 %
SP
16,3 %
MEL
8,4 %
PP
8,0 %
FrP
7,6 %
KRF
5,6 %
SV
4,0 %
INP
3,5 %
R
2,1 %
MDG
1,7 %
DEMN
1,3 %
V
1,1 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Melhus
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Arbeiderpartiet23,5 %1 9429−2,2 pp
Høyre16,8 %1 3877+5,0 pp
Senterpartiet16,3 %1 3506−14,0 pp
Melhuslista8,4 %6963Ny liste
Pensjonistpartiet8,0 %6633+5,9 pp
Fremskrittspartiet7,6 %6283+2,9 pp
Kristelig Folkeparti5,6 %4672+0,9 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti4,0 %3302+0,1 pp
Industri- og Næringspartiet3,5 %2921Ny liste
Rødt2,1 %1751−0,1 pp
Miljøpartiet De Grønne1,7 %1400−1,3 pp
Norgesdemokratene1,3 %1090Ny liste
Venstre1,1 %940−0,2 pp

Blanke stemmer: 114 av 8 387 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Melhus (5028) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Melhus over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
38,3 %
SP
18,8 %
H
13,0 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2019

SP
30,3 %
Ap
25,6 %
H
11,7 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2023

Ap
23,5 %
H
16,8 %
SP
16,3 %
MEL
8,4 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Melhus
Parti201520192023
Arbeiderpartiet38,3 %25,6 %23,5 %
Høyre13,0 %11,7 %16,8 %
Senterpartiet18,8 %30,3 %16,3 %
MelhuslistaStilte ikkeStilte ikke8,4 %

Valginformasjon for Melhus

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere