Målselv

Målselv er en kommune i Troms. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Målselv

  • Arbeiderpartiet fikk størst stemmeandel: 36,5 % i 2023.
  • Høyre hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 11,6 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 23,8 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 3,9 prosentpoeng, fra 62,7 % i 2019 til 58,8 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

58,8 %Valgdeltakelse · 2023
5 338Stemmeberettigede
23Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

Ap
36,5 %
SP
22,9 %
H
19,5 %
FrP
7,4 %
V
5,9 %
SV
4,0 %
R
3,7 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Målselv
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Arbeiderpartiet36,5 %1 1168+7,3 pp
Senterpartiet22,9 %6995−23,8 pp
Høyre19,5 %5975+11,6 pp
Fremskrittspartiet7,4 %2272+3,7 pp
Venstre5,9 %1811+0,4 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti4,0 %1211+0,2 pp
Rødt3,7 %1141+0,5 pp

Blanke stemmer: 86 av 3 141 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Målselv (5524) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Målselv over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
43,7 %
H
18,3 %
SP
15,6 %
FrP
6,2 %

2019

SP
46,6 %
Ap
29,2 %
H
7,9 %
FrP
3,8 %

2023

Ap
36,5 %
SP
22,9 %
H
19,5 %
FrP
7,4 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Målselv
Parti201520192023
Arbeiderpartiet43,7 %29,2 %36,5 %
Senterpartiet15,6 %46,6 %22,9 %
Høyre18,3 %7,9 %19,5 %
Fremskrittspartiet6,2 %3,8 %7,4 %

Valginformasjon for Målselv

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere