Lyngen

Lyngen er en kommune i Troms. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Offisielt navn: Lyngen - Ivgu - Yykeä. Kommunenummer 5536.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Lyngen

  • Folkelista Lyngen fikk størst stemmeandel: 30,1 % i 2023.
  • Fremskrittspartiet hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 8,4 prosentpoeng fra 2019.
  • Kristelig Folkeparti hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 10,2 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 2,9 prosentpoeng, fra 70,9 % i 2019 til 68,0 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

68,0 %Valgdeltakelse · 2023
2 266Stemmeberettigede
19Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

FOLY
30,1 %
Ap
16,7 %
FrP
13,4 %
H
13,2 %
SP
12,4 %
KRF
4,7 %
V
4,1 %
PP
3,3 %
MDG
2,2 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Lyngen
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Folkelista Lyngen30,1 %4606Ny liste
Arbeiderpartiet16,7 %2553−0,9 pp
Fremskrittspartiet13,4 %2042+8,4 pp
Høyre13,2 %2023±0,0 pp
Senterpartiet12,4 %1892+0,5 pp
Kristelig Folkeparti4,7 %711−10,2 pp
Venstre4,1 %621Ny liste
Pensjonistpartiet3,3 %501Ny liste
Miljøpartiet De Grønne2,2 %330−4,1 pp

Blanke stemmer: 14 av 1 540 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Lyngen (5536) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Lyngen over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
24,5 %
H
14,8 %
FrP
5,3 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2019

Ap
17,6 %
H
13,2 %
FrP
5,0 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2023

FOLY
30,1 %
Ap
16,7 %
FrP
13,4 %
H
13,2 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Lyngen
Parti201520192023
Folkelista LyngenStilte ikkeStilte ikke30,1 %
Arbeiderpartiet24,5 %17,6 %16,7 %
Fremskrittspartiet5,3 %5,0 %13,4 %
Høyre14,8 %13,2 %13,2 %

Valginformasjon for Lyngen

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere