Lyngdal

Lyngdal er en kommune i Agder. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Lyngdal

  • Fremskrittspartiet fikk størst stemmeandel: 32,4 % i 2023.
  • Fremskrittspartiet hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 21,0 prosentpoeng fra 2019.
  • Høyre hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 11,4 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen økte med 1,1 prosentpoeng, fra 65,2 % i 2019 til 66,3 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

66,3 %Valgdeltakelse · 2023
8 049Stemmeberettigede
29Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

FrP
32,4 %
H
17,1 %
KRF
16,2 %
Ap
10,5 %
SP
9,5 %
V
5,7 %
INP
3,3 %
R
1,8 %
SV
1,2 %
PS
1,2 %
MDG
1,1 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Lyngdal
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Fremskrittspartiet32,4 %1 72210+21,0 pp
Høyre17,1 %9115−11,4 pp
Kristelig Folkeparti16,2 %8635−5,4 pp
Arbeiderpartiet10,5 %5573−3,2 pp
Senterpartiet9,5 %5043−8,3 pp
Venstre5,7 %3012+1,7 pp
Industri- og Næringspartiet3,3 %1731Ny liste
Rødt1,8 %930−1,2 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti1,2 %660Ny liste
Partiet Sentrum1,2 %640Ny liste
Miljøpartiet De Grønne1,1 %600Ny liste

Blanke stemmer: 26 av 5 340 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Lyngdal (4225) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Lyngdal over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien. Grensene var annerledes i 2015 (merket *); tallene er ikke geografisk harmonisert.

Velg partier i historisk oversikt

2015*

H
37,6 %
KRF
20,5 %
Ap
11,2 %
FrP
9,0 %

2019

H
28,6 %
KRF
21,6 %
Ap
13,7 %
FrP
11,4 %

2023

FrP
32,4 %
H
17,1 %
KRF
16,2 %
Ap
10,5 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Lyngdal
Parti2015*20192023
Fremskrittspartiet9,0 %11,4 %32,4 %
Høyre37,6 %28,6 %17,1 %
Kristelig Folkeparti20,5 %21,6 %16,2 %
Arbeiderpartiet11,2 %13,7 %10,5 %

Valginformasjon for Lyngdal

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere