Lom

Lom er en kommune i Innlandet. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Lom

  • Bygdalista fikk størst stemmeandel: 30,6 % i 2023.
  • Bygdalista hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 15,4 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 19,3 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen økte med 4,9 prosentpoeng, fra 63,6 % i 2019 til 68,5 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

68,5 %Valgdeltakelse · 2023
1 825Stemmeberettigede
17Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

BLLOM
30,6 %
LOMSL
24,6 %
SP
21,5 %
Ap
17,2 %
TVE
6,2 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Lom
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Bygdalista30,6 %3685+15,4 pp
Lomslista24,6 %2954+2,1 pp
Senterpartiet21,5 %2584−19,3 pp
Arbeiderpartiet17,2 %2063−4,4 pp
Tverrpolitisk liste6,2 %741Ny liste

Blanke stemmer: 50 av 1 251 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Lom (3434) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Lom over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

SP
43,9 %
Ap
23,7 %
BLLOM
18,9 %
LOMSL
13,6 %

2019

SP
40,8 %
LOMSL
22,5 %
Ap
21,5 %
BLLOM
15,2 %

2023

BLLOM
30,6 %
LOMSL
24,6 %
SP
21,5 %
Ap
17,2 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Lom
Parti201520192023
Bygdalista18,9 %15,2 %30,6 %
Lomslista13,6 %22,5 %24,6 %
Senterpartiet43,9 %40,8 %21,5 %
Arbeiderpartiet23,7 %21,5 %17,2 %

Valginformasjon for Lom

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere