Lindesnes

Lindesnes er en kommune i Agder. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Lindesnes

  • Fremskrittspartiet fikk størst stemmeandel: 23,5 % i 2023.
  • Venstre hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 10,6 prosentpoeng fra 2019.
  • Arbeiderpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 9,4 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen økte med 0,1 prosentpoeng, fra 66,3 % i 2019 til 66,4 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

66,4 %Valgdeltakelse · 2023
18 374Stemmeberettigede
39Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

FrP
23,5 %
H
15,5 %
V
14,8 %
Ap
11,9 %
KRF
8,4 %
SV
6,6 %
INP
5,8 %
SP
5,0 %
KRIS
3,1 %
MDG
2,6 %
R
1,5 %
DEMN
1,3 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Lindesnes
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Fremskrittspartiet23,5 %2 8489−3,2 pp
Høyre15,5 %1 8786+0,3 pp
Venstre14,8 %1 7966+10,6 pp
Arbeiderpartiet11,9 %1 4445−9,4 pp
Kristelig Folkeparti8,4 %1 0254−0,6 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti6,6 %7953+3,4 pp
Industri- og Næringspartiet5,8 %7092Ny liste
Senterpartiet5,0 %6032−6,4 pp
Konservativt3,1 %3701+2,0 pp
Miljøpartiet De Grønne2,6 %3201−2,1 pp
Rødt1,5 %1850+0,1 pp
Norgesdemokratene1,3 %1600Ny liste

Blanke stemmer: 73 av 12 206 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Lindesnes (4205) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Lindesnes over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien. Grensene var annerledes i 2015 (merket *); tallene er ikke geografisk harmonisert.

Velg partier i historisk oversikt

2015*

H
35,7 %
Ap
15,1 %
V
10,8 %
FrP
7,3 %

2019

FrP
26,7 %
Ap
21,3 %
H
15,2 %
V
4,2 %

2023

FrP
23,5 %
H
15,5 %
V
14,8 %
Ap
11,9 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Lindesnes
Parti2015*20192023
Fremskrittspartiet7,3 %26,7 %23,5 %
Høyre35,7 %15,2 %15,5 %
Venstre10,8 %4,2 %14,8 %
Arbeiderpartiet15,1 %21,3 %11,9 %

Valginformasjon for Lindesnes

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere