Levanger

Levanger er en kommune i Trøndelag. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Offisielt navn: Levanger - Levangke. Kommunenummer 5037.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Levanger

  • Arbeiderpartiet fikk størst stemmeandel: 27,9 % i 2023.
  • Høyre hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 8,5 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 9,9 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 4,6 prosentpoeng, fra 65,7 % i 2019 til 61,1 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

61,1 %Valgdeltakelse · 2023
15 913Stemmeberettigede
35Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

Ap
27,9 %
SP
20,7 %
H
16,4 %
SV
8,4 %
FrP
6,2 %
KRF
5,2 %
INP
3,7 %
R
3,2 %
PP
3,1 %
V
2,5 %
MDG
2,2 %
DEMN
0,5 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Levanger
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Arbeiderpartiet27,9 %2 67410−4,9 pp
Senterpartiet20,7 %1 9837−9,9 pp
Høyre16,4 %1 5776+8,5 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti8,4 %8093−0,8 pp
Fremskrittspartiet6,2 %5942+1,6 pp
Kristelig Folkeparti5,2 %4962−0,4 pp
Industri- og Næringspartiet3,7 %3591Ny liste
Rødt3,2 %3041+0,7 pp
Pensjonistpartiet3,1 %2951Ny liste
Venstre2,5 %2431−1,0 pp
Miljøpartiet De Grønne2,2 %2151−1,1 pp
Norgesdemokratene0,5 %500Ny liste

Blanke stemmer: 123 av 9 722 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Levanger (5037) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Levanger over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
49,0 %
SP
16,4 %
H
7,7 %
SV
5,6 %

2019

Ap
32,8 %
SP
30,6 %
SV
9,2 %
H
8,0 %

2023

Ap
27,9 %
SP
20,7 %
H
16,4 %
SV
8,4 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Levanger
Parti201520192023
Arbeiderpartiet49,0 %32,8 %27,9 %
Senterpartiet16,4 %30,6 %20,7 %
Høyre7,7 %8,0 %16,4 %
SV - Sosialistisk Venstreparti5,6 %9,2 %8,4 %

Valginformasjon for Levanger

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere