Larvik

Larvik er en kommune i Vestfold. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Larvik

  • Høyre fikk størst stemmeandel: 26,9 % i 2023.
  • Høyre hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 7,2 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 5,3 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen økte med 0,4 prosentpoeng, fra 60,2 % i 2019 til 60,6 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

60,6 %Valgdeltakelse · 2023
39 024Stemmeberettigede
41Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

H
26,9 %
FrP
20,9 %
Ap
18,3 %
SV
6,1 %
SP
5,8 %
V
4,9 %
KRF
4,5 %
INP
3,9 %
MDG
3,1 %
R
2,9 %
DEMN
1,3 %
KRIS
0,6 %
PS
0,5 %
LIBS
0,3 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Larvik
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Høyre26,9 %6 29411+7,2 pp
Fremskrittspartiet20,9 %4 8849+6,5 pp
Arbeiderpartiet18,3 %4 2888−3,9 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti6,1 %1 4353+1,7 pp
Senterpartiet5,8 %1 3522−5,3 pp
Venstre4,9 %1 1362+1,6 pp
Kristelig Folkeparti4,5 %1 0632+0,2 pp
Industri- og Næringspartiet3,9 %9192Ny liste
Miljøpartiet De Grønne3,1 %7241−2,4 pp
Rødt2,9 %6721−0,9 pp
Norgesdemokratene1,3 %2940Ny liste
Konservativt0,6 %1390−0,1 pp
Partiet Sentrum0,5 %1190Ny liste
Liberalistene0,3 %670+0,1 pp

Blanke stemmer: 261 av 23 647 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Larvik (3909) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Larvik over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien. Grensene var annerledes i 2015 (merket *); tallene er ikke geografisk harmonisert.

Velg partier i historisk oversikt

2015*

Ap
37,4 %
H
21,6 %
FrP
18,0 %
SV
2,7 %

2019

Ap
22,2 %
H
19,8 %
FrP
14,3 %
SV
4,4 %

2023

H
26,9 %
FrP
20,9 %
Ap
18,3 %
SV
6,1 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Larvik
Parti2015*20192023
Høyre21,6 %19,8 %26,9 %
Fremskrittspartiet18,0 %14,3 %20,9 %
Arbeiderpartiet37,4 %22,2 %18,3 %
SV - Sosialistisk Venstreparti2,7 %4,4 %6,1 %

Valginformasjon for Larvik

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere