Kvinnherad

Kvinnherad er en kommune i Vestland. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Kvinnherad

  • Høyre fikk størst stemmeandel: 26,0 % i 2023.
  • Fremskrittspartiet hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 1,4 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 8,6 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen økte med 0,9 prosentpoeng, fra 62,3 % i 2019 til 63,2 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

63,2 %Valgdeltakelse · 2023
10 397Stemmeberettigede
35Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

H
26,0 %
Ap
16,2 %
INP
15,0 %
SP
14,1 %
FrP
9,2 %
SV
8,3 %
KRF
4,9 %
MDG
3,7 %
V
2,7 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Kvinnherad
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Høyre26,0 %1 6829+0,1 pp
Arbeiderpartiet16,2 %1 0486−5,3 pp
Industri- og Næringspartiet15,0 %9685Ny liste
Senterpartiet14,1 %9135−8,6 pp
Fremskrittspartiet9,2 %5943+1,4 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti8,3 %5363Ny liste
Kristelig Folkeparti4,9 %3142+0,1 pp
Miljøpartiet De Grønne3,7 %2411−0,6 pp
Venstre2,7 %1721−0,2 pp

Blanke stemmer: 98 av 6 566 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Kvinnherad (4617) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Kvinnherad over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

H
34,9 %
Ap
22,1 %
SP
15,6 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2019

H
25,9 %
SP
22,8 %
Ap
21,5 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2023

H
26,0 %
Ap
16,2 %
INP
15,0 %
SP
14,1 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Kvinnherad
Parti201520192023
Høyre34,9 %25,9 %26,0 %
Arbeiderpartiet22,1 %21,5 %16,2 %
Industri- og NæringspartietStilte ikkeStilte ikke15,0 %
Senterpartiet15,6 %22,8 %14,1 %

Valginformasjon for Kvinnherad

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere