Kvinesdal

Kvinesdal er en kommune i Agder. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Kvinesdal

  • Kristelig Folkeparti fikk størst stemmeandel: 28,4 % i 2023.
  • Fremskrittspartiet hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 7,4 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 14,4 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 0,7 prosentpoeng, fra 68,4 % i 2019 til 67,7 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

67,7 %Valgdeltakelse · 2023
4 672Stemmeberettigede
27Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

KRF
28,4 %
FrP
22,3 %
Ap
19,4 %
H
10,4 %
INP
8,1 %
SP
7,3 %
MDG
2,6 %
V
1,5 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Kvinesdal
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Kristelig Folkeparti28,4 %8928+2,6 pp
Fremskrittspartiet22,3 %7006+7,4 pp
Arbeiderpartiet19,4 %6085−2,7 pp
Høyre10,4 %3253−3,2 pp
Industri- og Næringspartiet8,1 %2552Ny liste
Senterpartiet7,3 %2292−14,4 pp
Miljøpartiet De Grønne2,6 %821Ny liste
Venstre1,5 %480−0,4 pp

Blanke stemmer: 23 av 3 162 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Kvinesdal (4227) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Kvinesdal over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
33,5 %
KRF
19,5 %
H
17,9 %
FrP
16,6 %

2019

KRF
25,8 %
Ap
22,1 %
FrP
14,9 %
H
13,5 %

2023

KRF
28,4 %
FrP
22,3 %
Ap
19,4 %
H
10,4 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Kvinesdal
Parti201520192023
Kristelig Folkeparti19,5 %25,8 %28,4 %
Fremskrittspartiet16,6 %14,9 %22,3 %
Arbeiderpartiet33,5 %22,1 %19,4 %
Høyre17,9 %13,5 %10,4 %

Valginformasjon for Kvinesdal

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere