Kvænangen

Kvænangen er en kommune i Troms. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Kvænangen

  • SV - Sosialistisk Venstreparti fikk størst stemmeandel: 23,0 % i 2023.
  • SV - Sosialistisk Venstreparti hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 12,2 prosentpoeng fra 2019.
  • Arbeiderpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 18,9 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 2,4 prosentpoeng, fra 67,5 % i 2019 til 65,1 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

65,1 %Valgdeltakelse · 2023
940Stemmeberettigede
15Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

SV
23,0 %
Ap
19,6 %
KVB
17,8 %
H
15,6 %
SP
14,3 %
FrP
9,7 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Kvænangen
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
SV - Sosialistisk Venstreparti23,0 %1384+12,2 pp
Arbeiderpartiet19,6 %1183−18,9 pp
Kvænangen Bygdeliste17,8 %1073+4,9 pp
Høyre15,6 %942Ny liste
Senterpartiet14,3 %862−10,1 pp
Fremskrittspartiet9,7 %581Ny liste

Blanke stemmer: 11 av 612 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Kvænangen (5546) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Kvænangen over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
38,1 %
H
11,5 %
SV
9,3 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2019

Ap
38,5 %
KVB
12,9 %
SV
10,8 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2023

SV
23,0 %
Ap
19,6 %
KVB
17,8 %
H
15,6 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Kvænangen
Parti201520192023
SV - Sosialistisk Venstreparti9,3 %10,8 %23,0 %
Arbeiderpartiet38,1 %38,5 %19,6 %
Kvænangen BygdelisteStilte ikke12,9 %17,8 %
Høyre11,5 %Stilte ikke15,6 %

Valginformasjon for Kvænangen

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere