Hustadvika

Hustadvika er en kommune i Møre og Romsdal. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015 (ikke tilgjengelig)
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Hustadvika

  • Høyre fikk størst stemmeandel: 21,8 % i 2023.
  • Høyre hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 9,4 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 26,8 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 2,1 prosentpoeng, fra 62,0 % i 2019 til 59,9 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

59,9 %Valgdeltakelse · 2023
10 406Stemmeberettigede
33Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

H
21,8 %
FrP
18,0 %
SP
16,9 %
Ap
16,3 %
INP
9,2 %
KRF
8,0 %
SV
3,6 %
V
2,1 %
MDG
1,6 %
R
1,4 %
KRIS
1,0 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Hustadvika
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Høyre21,8 %1 3467+9,4 pp
Fremskrittspartiet18,0 %1 1106+8,0 pp
Senterpartiet16,9 %1 0446−26,8 pp
Arbeiderpartiet16,3 %1 0036−3,2 pp
Industri- og Næringspartiet9,2 %5683Ny liste
Kristelig Folkeparti8,0 %4943+3,8 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti3,6 %2191+0,2 pp
Venstre2,1 %1321−1,1 pp
Miljøpartiet De Grønne1,6 %980−0,8 pp
Rødt1,4 %840Ny liste
Konservativt1,0 %640±0,0 pp

Blanke stemmer: 66 av 6 228 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Hustadvika (1579) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Hustadvika over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2019

SP
43,8 %
Ap
19,5 %
H
12,5 %
FrP
10,0 %

2023

H
21,8 %
FrP
18,0 %
SP
16,9 %
Ap
16,3 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Hustadvika
Parti20192023
Høyre12,5 %21,8 %
Fremskrittspartiet10,0 %18,0 %
Senterpartiet43,8 %16,9 %
Arbeiderpartiet19,5 %16,3 %

Valginformasjon for Hustadvika

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere