Hurdal

Hurdal er en kommune i Akershus. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Hurdal

  • Senterpartiet fikk størst stemmeandel: 24,5 % i 2023.
  • Fremskrittspartiet hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 8,2 prosentpoeng fra 2019.
  • Arbeiderpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 3,5 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 5,8 prosentpoeng, fra 66,1 % i 2019 til 60,3 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

60,3 %Valgdeltakelse · 2023
2 356Stemmeberettigede
17Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

SP
24,5 %
FrP
17,8 %
Ap
13,5 %
GIH
11,6 %
H
10,8 %
KRF
6,4 %
FSVRØ
5,9 %
V
5,7 %
MDG
3,8 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Hurdal
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Senterpartiet24,5 %3435−1,6 pp
Fremskrittspartiet17,8 %2503+8,2 pp
Arbeiderpartiet13,5 %1892−3,5 pp
Glad i Hurdal11,6 %1622−2,1 pp
Høyre10,8 %1522−0,8 pp
Kristelig Folkeparti6,4 %901+0,2 pp
Fellesliste SV - Sosialistisk Venstreparti og Rødt5,9 %831+1,7 pp
Venstre5,7 %801+0,7 pp
Miljøpartiet De Grønne3,8 %530−2,9 pp

Blanke stemmer: 18 av 1 420 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Hurdal (3242) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Hurdal over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
20,9 %
GIH
13,0 %
SP
11,9 %
FrP
8,4 %

2019

SP
26,0 %
Ap
17,0 %
GIH
13,6 %
FrP
9,6 %

2023

SP
24,5 %
FrP
17,8 %
Ap
13,5 %
GIH
11,6 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Hurdal
Parti201520192023
Senterpartiet11,9 %26,0 %24,5 %
Fremskrittspartiet8,4 %9,6 %17,8 %
Arbeiderpartiet20,9 %17,0 %13,5 %
Glad i Hurdal13,0 %13,6 %11,6 %

Valginformasjon for Hurdal

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere