Høyanger

Høyanger er en kommune i Vestland. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Høyanger

  • Arbeiderpartiet fikk størst stemmeandel: 37,6 % i 2023.
  • Høyre hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 1,5 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 9,5 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen økte med 2,2 prosentpoeng, fra 65,9 % i 2019 til 68,1 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

68,1 %Valgdeltakelse · 2023
3 243Stemmeberettigede
21Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

Ap
37,6 %
SP
21,3 %
R
13,3 %
INP
11,4 %
H
11,3 %
SV
5,1 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Høyanger
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Arbeiderpartiet37,6 %8228−3,5 pp
Senterpartiet21,3 %4655−9,5 pp
Rødt13,3 %2913+0,8 pp
Industri- og Næringspartiet11,4 %2492Ny liste
Høyre11,3 %2482+1,5 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti5,1 %1111−0,6 pp

Blanke stemmer: 23 av 2 209 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Høyanger (4638) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Høyanger over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
48,5 %
SP
23,9 %
R
7,1 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2019

Ap
41,1 %
SP
30,8 %
R
12,5 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2023

Ap
37,6 %
SP
21,3 %
R
13,3 %
INP
11,4 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Høyanger
Parti201520192023
Arbeiderpartiet48,5 %41,1 %37,6 %
Senterpartiet23,9 %30,8 %21,3 %
Rødt7,1 %12,5 %13,3 %
Industri- og NæringspartietStilte ikkeStilte ikke11,4 %

Valginformasjon for Høyanger

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere