Hitra

Hitra er en kommune i Trøndelag. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Hitra

  • Arbeiderpartiet fikk størst stemmeandel: 32,4 % i 2023.
  • Høyre hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 14,1 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 6,4 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen økte med 1,0 prosentpoeng, fra 56,8 % i 2019 til 57,8 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

57,8 %Valgdeltakelse · 2023
4 127Stemmeberettigede
25Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

Ap
32,4 %
H
24,9 %
FrP
11,5 %
PP
8,9 %
R
8,6 %
SP
5,5 %
SV
4,3 %
V
2,0 %
KRF
1,9 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Hitra
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Arbeiderpartiet32,4 %7649−2,3 pp
Høyre24,9 %5887+14,1 pp
Fremskrittspartiet11,5 %2723+3,8 pp
Pensjonistpartiet8,9 %2102−5,3 pp
Rødt8,6 %2022−0,3 pp
Senterpartiet5,5 %1291−6,4 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti4,3 %1011+0,1 pp
Venstre2,0 %460−1,2 pp
Kristelig Folkeparti1,9 %450−0,4 pp

Blanke stemmer: 28 av 2 385 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Hitra (5056) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Hitra over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien. Grensene var annerledes i 2015 (merket *); tallene er ikke geografisk harmonisert.

Velg partier i historisk oversikt

2015*

Ap
39,1 %
PP
17,3 %
H
10,4 %
FrP
8,8 %

2019

Ap
34,7 %
PP
14,2 %
H
10,9 %
FrP
7,7 %

2023

Ap
32,4 %
H
24,9 %
FrP
11,5 %
PP
8,9 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Hitra
Parti2015*20192023
Arbeiderpartiet39,1 %34,7 %32,4 %
Høyre10,4 %10,9 %24,9 %
Fremskrittspartiet8,8 %7,7 %11,5 %
Pensjonistpartiet17,3 %14,2 %8,9 %

Valginformasjon for Hitra

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere