Hammerfest

Hammerfest er en kommune i Finnmark. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Offisielt navn: Hammerfest - Hámmerfeasta. Kommunenummer 5603.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Hammerfest

  • Arbeiderpartiet fikk størst stemmeandel: 24,0 % i 2023.
  • Høyre hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 15,6 prosentpoeng fra 2019.
  • Arbeiderpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 25,7 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 1,5 prosentpoeng, fra 58,7 % i 2019 til 57,2 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

57,2 %Valgdeltakelse · 2023
8 880Stemmeberettigede
29Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

Ap
24,0 %
H
21,8 %
PN
16,4 %
FrP
11,8 %
SV
11,7 %
R
6,0 %
KRF
3,1 %
SP
2,7 %
MDG
2,4 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Hammerfest
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Arbeiderpartiet24,0 %1 1937−25,7 pp
Høyre21,8 %1 0816+15,6 pp
Partiet Nord16,4 %8125Ny liste
Fremskrittspartiet11,8 %5863+6,8 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti11,7 %5833−0,4 pp
Rødt6,0 %2982+1,2 pp
Kristelig Folkeparti3,1 %1531−6,3 pp
Senterpartiet2,7 %1351−7,1 pp
Miljøpartiet De Grønne2,4 %1211−0,4 pp

Blanke stemmer: 118 av 5 080 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Hammerfest (5603) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Hammerfest over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–80 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien. Grensene var annerledes i 2015 (merket *); tallene er ikke geografisk harmonisert.

Velg partier i historisk oversikt

2015*

Ap
71,1 %
H
9,2 %
FrP
3,9 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2019

Ap
49,8 %
H
6,2 %
FrP
5,0 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2023

Ap
24,0 %
H
21,8 %
PN
16,4 %
FrP
11,8 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Hammerfest
Parti2015*20192023
Arbeiderpartiet71,1 %49,8 %24,0 %
Høyre9,2 %6,2 %21,8 %
Partiet NordStilte ikkeStilte ikke16,4 %
Fremskrittspartiet3,9 %5,0 %11,8 %

Valginformasjon for Hammerfest

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere