Hadsel

Hadsel er en kommune i Nordland. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Hadsel

  • Melbu og omegn samarbeidsliste fikk størst stemmeandel: 21,0 % i 2023.
  • Høyre hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 6,6 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 13,8 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 0,1 prosentpoeng, fra 60,9 % i 2019 til 60,8 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

60,8 %Valgdeltakelse · 2023
6 517Stemmeberettigede
25Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

MOS
21,0 %
H
18,0 %
V
12,6 %
SP
12,4 %
Ap
11,6 %
SV
7,2 %
FrP
5,4 %
R
4,8 %
INP
4,4 %
MDG
2,6 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Hadsel
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Melbu og omegn samarbeidsliste21,0 %8235+6,1 pp
Høyre18,0 %7055+6,6 pp
Venstre12,6 %4933+1,7 pp
Senterpartiet12,4 %4873−13,8 pp
Arbeiderpartiet11,6 %4533−5,0 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti7,2 %2822+3,0 pp
Fremskrittspartiet5,4 %2121−0,2 pp
Rødt4,8 %1871−2,2 pp
Industri- og Næringspartiet4,4 %1731Ny liste
Miljøpartiet De Grønne2,6 %1021−0,7 pp

Blanke stemmer: 46 av 3 963 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Hadsel (1866) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Hadsel over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

SP
12,0 %
H
6,3 %
MOS
5,4 %
V
4,6 %

2019

SP
26,3 %
MOS
14,9 %
H
11,4 %
V
10,9 %

2023

MOS
21,0 %
H
18,0 %
V
12,6 %
SP
12,4 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Hadsel
Parti201520192023
Melbu og omegn samarbeidsliste5,4 %14,9 %21,0 %
Høyre6,3 %11,4 %18,0 %
Venstre4,6 %10,9 %12,6 %
Senterpartiet12,0 %26,3 %12,4 %

Valginformasjon for Hadsel

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere