Hábmer

Hábmer er en kommune i Nordland. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Offisielt navn: Hábmer - Hamarøy. Kommunenummer 1875.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Hábmer

  • Høyre fikk størst stemmeandel: 30,4 % i 2023.
  • Høyre hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 5,3 prosentpoeng fra 2019.
  • Arbeiderpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 6,0 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen økte med 1,2 prosentpoeng, fra 69,6 % i 2019 til 70,8 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

70,8 %Valgdeltakelse · 2023
2 185Stemmeberettigede
17Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

H
30,4 %
SP
27,1 %
Ap
16,2 %
FrP
8,9 %
V
5,8 %
SV
5,3 %
KRF
4,0 %
MDG
2,3 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Hábmer
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Høyre30,4 %4665+5,3 pp
Senterpartiet27,1 %4155−3,3 pp
Arbeiderpartiet16,2 %2493−6,0 pp
Fremskrittspartiet8,9 %1362+1,5 pp
Venstre5,8 %891−1,0 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti5,3 %821−2,6 pp
Kristelig Folkeparti4,0 %610Ny liste
Miljøpartiet De Grønne2,3 %360Ny liste

Blanke stemmer: 13 av 1 547 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Hamarøy (1875) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Hábmer over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien. Grensene var annerledes i 2015 (merket *); tallene er ikke geografisk harmonisert.

Velg partier i historisk oversikt

2015*

H
24,7 %
Ap
22,3 %
SP
15,8 %
FrP
7,4 %

2019

SP
30,4 %
H
25,1 %
Ap
22,3 %
FrP
7,4 %

2023

H
30,4 %
SP
27,1 %
Ap
16,2 %
FrP
8,9 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Hábmer
Parti2015*20192023
Høyre24,7 %25,1 %30,4 %
Senterpartiet15,8 %30,4 %27,1 %
Arbeiderpartiet22,3 %22,3 %16,2 %
Fremskrittspartiet7,4 %7,4 %8,9 %

Valginformasjon for Hábmer

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere