Hå

Hå er en kommune i Rogaland. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Hå

  • Kristelig Folkeparti fikk størst stemmeandel: 24,6 % i 2023.
  • Fremskrittspartiet hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 7,1 prosentpoeng fra 2019.
  • Hå-lista hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 14,3 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen var uendret, fra 65,1 % i 2019 til 65,1 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

65,1 %Valgdeltakelse · 2023
14 375Stemmeberettigede
33Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

KRF
24,6 %
H
19,1 %
FrP
16,4 %
HL
11,9 %
SP
10,1 %
Ap
5,9 %
INP
3,4 %
SV
3,3 %
KRIS
2,3 %
V
1,3 %
R
1,2 %
LIBS
0,6 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Hå
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Kristelig Folkeparti24,6 %2 2868+3,9 pp
Høyre19,1 %1 7807+5,2 pp
Fremskrittspartiet16,4 %1 5296+7,1 pp
Hå-lista11,9 %1 1034−14,3 pp
Senterpartiet10,1 %9363−5,8 pp
Arbeiderpartiet5,9 %5462−2,0 pp
Industri- og Næringspartiet3,4 %3141Ny liste
SV - Sosialistisk Venstreparti3,3 %3091+0,8 pp
Konservativt2,3 %2111+0,3 pp
Venstre1,3 %1220Ny liste
Rødt1,2 %1070+0,2 pp
Liberalistene0,6 %530−0,1 pp

Blanke stemmer: 60 av 9 356 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Hå (1119) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Hå over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

KRF
20,0 %
H
19,0 %
FrP
8,5 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2019

HL
26,2 %
KRF
20,7 %
H
13,9 %
FrP
9,4 %

2023

KRF
24,6 %
H
19,1 %
FrP
16,4 %
HL
11,9 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Hå
Parti201520192023
Kristelig Folkeparti20,0 %20,7 %24,6 %
Høyre19,0 %13,9 %19,1 %
Fremskrittspartiet8,5 %9,4 %16,4 %
Hå-listaStilte ikke26,2 %11,9 %

Valginformasjon for Hå

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere