Gulen

Gulen er en kommune i Vestland. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Gulen

  • Senterpartiet fikk størst stemmeandel: 35,8 % i 2023.
  • Arbeiderpartiet hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 5,0 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 9,7 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen økte med 2,0 prosentpoeng, fra 70,4 % i 2019 til 72,4 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

72,4 %Valgdeltakelse · 2023
1 768Stemmeberettigede
21Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

SP
35,8 %
H
31,7 %
Ap
20,8 %
KRF
7,8 %
V
3,9 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Gulen
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Senterpartiet35,8 %4547−9,7 pp
Høyre31,7 %4017+2,5 pp
Arbeiderpartiet20,8 %2644+5,0 pp
Kristelig Folkeparti7,8 %992+1,9 pp
Venstre3,9 %491+0,3 pp

Blanke stemmer: 13 av 1 280 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Gulen (4635) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Gulen over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

SP
42,1 %
H
22,4 %
Ap
12,5 %
KRF
6,6 %

2019

SP
45,5 %
H
29,1 %
Ap
15,8 %
KRF
5,9 %

2023

SP
35,8 %
H
31,7 %
Ap
20,8 %
KRF
7,8 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Gulen
Parti201520192023
Senterpartiet42,1 %45,5 %35,8 %
Høyre22,4 %29,1 %31,7 %
Arbeiderpartiet12,5 %15,8 %20,8 %
Kristelig Folkeparti6,6 %5,9 %7,8 %

Valginformasjon for Gulen

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere