Grong

Grong er en kommune i Trøndelag. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Grong

  • Senterpartiet fikk størst stemmeandel: 43,8 % i 2023.
  • Arbeiderpartiet hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 3,7 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 6,8 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 8,2 prosentpoeng, fra 72,4 % i 2019 til 64,2 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

64,2 %Valgdeltakelse · 2023
1 809Stemmeberettigede
17Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

SP
43,8 %
Ap
34,0 %
H
10,5 %
SV
8,0 %
MDG
3,8 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Grong
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Senterpartiet43,8 %4988−6,8 pp
Arbeiderpartiet34,0 %3876+3,7 pp
Høyre10,5 %1192+2,2 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti8,0 %911+1,6 pp
Miljøpartiet De Grønne3,8 %430−0,7 pp

Blanke stemmer: 23 av 1 161 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Grong (5045) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Grong over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–60 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
51,0 %
SP
25,2 %
SV
11,6 %
H
7,3 %

2019

SP
50,6 %
Ap
30,3 %
H
8,3 %
SV
6,4 %

2023

SP
43,8 %
Ap
34,0 %
H
10,5 %
SV
8,0 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Grong
Parti201520192023
Senterpartiet25,2 %50,6 %43,8 %
Arbeiderpartiet51,0 %30,3 %34,0 %
Høyre7,3 %8,3 %10,5 %
SV - Sosialistisk Venstreparti11,6 %6,4 %8,0 %

Valginformasjon for Grong

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere