Gjesdal

Gjesdal er en kommune i Rogaland. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Gjesdal

  • Arbeiderpartiet fikk størst stemmeandel: 25,5 % i 2023.
  • Høyre hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 8,8 prosentpoeng fra 2019.
  • Arbeiderpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 10,9 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 1,5 prosentpoeng, fra 65,2 % i 2019 til 63,7 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

63,7 %Valgdeltakelse · 2023
8 997Stemmeberettigede
27Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

Ap
25,5 %
H
22,1 %
KRF
14,1 %
FrP
13,6 %
SP
9,5 %
INP
7,2 %
SV
3,4 %
R
1,8 %
V
1,7 %
MDG
1,2 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Gjesdal
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Arbeiderpartiet25,5 %1 4437−10,9 pp
Høyre22,1 %1 2526+8,8 pp
Kristelig Folkeparti14,1 %7974+0,7 pp
Fremskrittspartiet13,6 %7694−0,7 pp
Senterpartiet9,5 %5403−4,1 pp
Industri- og Næringspartiet7,2 %4102Ny liste
SV - Sosialistisk Venstreparti3,4 %1921−0,2 pp
Rødt1,8 %1010+0,5 pp
Venstre1,7 %940+0,2 pp
Miljøpartiet De Grønne1,2 %690−1,6 pp

Blanke stemmer: 65 av 5 732 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Gjesdal (1122) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Gjesdal over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
33,8 %
KRF
20,4 %
FrP
14,4 %
H
13,9 %

2019

Ap
36,4 %
FrP
14,2 %
KRF
13,4 %
H
13,3 %

2023

Ap
25,5 %
H
22,1 %
KRF
14,1 %
FrP
13,6 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Gjesdal
Parti201520192023
Arbeiderpartiet33,8 %36,4 %25,5 %
Høyre13,9 %13,3 %22,1 %
Kristelig Folkeparti20,4 %13,4 %14,1 %
Fremskrittspartiet14,4 %14,2 %13,6 %

Valginformasjon for Gjesdal

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere