Gjemnes

Gjemnes er en kommune i Møre og Romsdal. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Gjemnes

  • Senterpartiet fikk størst stemmeandel: 36,1 % i 2023.
  • Fremskrittspartiet hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 11,7 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 13,7 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen økte med 2,7 prosentpoeng, fra 63,8 % i 2019 til 66,5 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

66,5 %Valgdeltakelse · 2023
2 071Stemmeberettigede
17Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

SP
36,1 %
FrP
18,7 %
H
18,4 %
Ap
12,9 %
SV
9,1 %
KRF
4,9 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Gjemnes
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Senterpartiet36,1 %4936−13,7 pp
Fremskrittspartiet18,7 %2553+11,7 pp
Høyre18,4 %2513+6,8 pp
Arbeiderpartiet12,9 %1762−2,3 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti9,1 %1242+0,8 pp
Kristelig Folkeparti4,9 %671−1,1 pp

Blanke stemmer: 11 av 1 377 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Gjemnes (1557) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Gjemnes over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

SP
29,9 %
Ap
27,5 %
H
15,9 %
FrP
9,3 %

2019

SP
49,8 %
Ap
15,2 %
H
11,6 %
FrP
7,0 %

2023

SP
36,1 %
FrP
18,7 %
H
18,4 %
Ap
12,9 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Gjemnes
Parti201520192023
Senterpartiet29,9 %49,8 %36,1 %
Fremskrittspartiet9,3 %7,0 %18,7 %
Høyre15,9 %11,6 %18,4 %
Arbeiderpartiet27,5 %15,2 %12,9 %

Valginformasjon for Gjemnes

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere