Gausdal

Gausdal er en kommune i Innlandet. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Gausdal

  • Senterpartiet fikk størst stemmeandel: 33,6 % i 2023.
  • Bygdalista i Gausdal hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 11,4 prosentpoeng fra 2019.
  • Arbeiderpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 12,6 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 6,3 prosentpoeng, fra 62,4 % i 2019 til 56,1 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

56,1 %Valgdeltakelse · 2023
5 080Stemmeberettigede
23Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

SP
33,6 %
Ap
23,7 %
BYG
20,9 %
FRP_H
12,3 %
MDG
5,3 %
V
4,1 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Gausdal
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Senterpartiet33,6 %9408−10,5 pp
Arbeiderpartiet23,7 %6645−12,6 pp
Bygdalista i Gausdal20,9 %5855+11,4 pp
Fellesliste FrP/ Høyre12,3 %3443Ny liste
Miljøpartiet De Grønne5,3 %1471+1,1 pp
Venstre4,1 %1161Ny liste

Blanke stemmer: 52 av 2 848 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Gausdal (3441) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Gausdal over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
43,5 %
SP
29,9 %
BYG
10,5 %
FRP_H
7,5 %

2019

SP
44,2 %
Ap
36,4 %
BYG
9,5 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2023

SP
33,6 %
Ap
23,7 %
BYG
20,9 %
FRP_H
12,3 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Gausdal
Parti201520192023
Senterpartiet29,9 %44,2 %33,6 %
Arbeiderpartiet43,5 %36,4 %23,7 %
Bygdalista i Gausdal10,5 %9,5 %20,9 %
Fellesliste FrP/ Høyre7,5 %Stilte ikke12,3 %

Valginformasjon for Gausdal

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere