Fauske

Fauske er en kommune i Nordland. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Offisielt navn: Fauske - Fuossko. Kommunenummer 1841.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Fauske

  • Høyre fikk størst stemmeandel: 26,3 % i 2023.
  • Høyre hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 9,6 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 4,4 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 2,5 prosentpoeng, fra 63,1 % i 2019 til 60,6 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

60,6 %Valgdeltakelse · 2023
7 883Stemmeberettigede
27Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

H
26,3 %
Ap
23,7 %
SP
13,7 %
FrP
13,2 %
SV
9,3 %
INP
4,8 %
R
4,2 %
V
1,7 %
KRF
1,6 %
MDG
1,3 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Fauske
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Høyre26,3 %1 2357+9,6 pp
Arbeiderpartiet23,7 %1 1127+4,7 pp
Senterpartiet13,7 %6444−4,4 pp
Fremskrittspartiet13,2 %6214+1,7 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti9,3 %4383+2,5 pp
Industri- og Næringspartiet4,8 %2271Ny liste
Rødt4,2 %1971−3,7 pp
Venstre1,7 %790+0,3 pp
Kristelig Folkeparti1,6 %750−2,1 pp
Miljøpartiet De Grønne1,3 %600−0,7 pp

Blanke stemmer: 93 av 4 781 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Fauske (1841) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Fauske over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
18,5 %
H
12,6 %
FrP
9,4 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2019

Ap
19,0 %
SP
18,1 %
H
16,8 %
FrP
11,5 %

2023

H
26,3 %
Ap
23,7 %
SP
13,7 %
FrP
13,2 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Fauske
Parti201520192023
Høyre12,6 %16,8 %26,3 %
Arbeiderpartiet18,5 %19,0 %23,7 %
SenterpartietStilte ikke18,1 %13,7 %
Fremskrittspartiet9,4 %11,5 %13,2 %

Valginformasjon for Fauske

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere