Evenes

Evenes er en kommune i Nordland. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Offisielt navn: Evenes - Evenášši. Kommunenummer 1853.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Evenes

  • Evenes Tverrpolitiske Liste fikk størst stemmeandel: 29,8 % i 2023.
  • Evenes Tverrpolitiske Liste hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 3,1 prosentpoeng fra 2019.
  • Høyre hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 6,6 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 3,2 prosentpoeng, fra 76,4 % i 2019 til 73,2 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

73,2 %Valgdeltakelse · 2023
1 101Stemmeberettigede
17Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

ETL
29,8 %
Ap
28,9 %
H
16,5 %
SP
13,5 %
SV
5,3 %
FrP
4,5 %
V
1,5 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Evenes
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Evenes Tverrpolitiske Liste29,8 %2375+3,1 pp
Arbeiderpartiet28,9 %2305+3,0 pp
Høyre16,5 %1313−6,6 pp
Senterpartiet13,5 %1072−3,9 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti5,3 %421+1,8 pp
Fremskrittspartiet4,5 %361+1,1 pp
Venstre1,5 %120Ny liste

Blanke stemmer: 11 av 806 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Evenes (1853) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Evenes over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

H
40,7 %
Ap
26,0 %
SP
15,5 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2019

ETL
26,8 %
Ap
25,9 %
H
23,1 %
SP
17,4 %

2023

ETL
29,8 %
Ap
28,9 %
H
16,5 %
SP
13,5 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Evenes
Parti201520192023
Evenes Tverrpolitiske ListeStilte ikke26,8 %29,8 %
Arbeiderpartiet26,0 %25,9 %28,9 %
Høyre40,7 %23,1 %16,5 %
Senterpartiet15,5 %17,4 %13,5 %

Valginformasjon for Evenes

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere