Etne

Etne er en kommune i Vestland. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Etne

  • Fremskrittspartiet fikk størst stemmeandel: 26,6 % i 2023.
  • Fremskrittspartiet hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 3,1 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 12,0 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 1,6 prosentpoeng, fra 70,1 % i 2019 til 68,5 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

68,5 %Valgdeltakelse · 2023
3 160Stemmeberettigede
17Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

FrP
26,6 %
SP
26,5 %
Ap
14,6 %
H
9,4 %
KRF
8,8 %
INP
7,7 %
V
4,1 %
R
2,2 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Etne
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Fremskrittspartiet26,6 %5754+3,1 pp
Senterpartiet26,5 %5724−12,0 pp
Arbeiderpartiet14,6 %3153+0,9 pp
Høyre9,4 %2032+1,8 pp
Kristelig Folkeparti8,8 %1902−1,2 pp
Industri- og Næringspartiet7,7 %1671Ny liste
Venstre4,1 %881−0,9 pp
Rødt2,2 %480+0,5 pp

Blanke stemmer: 6 av 2 164 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Etne (4611) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Etne over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

SP
30,2 %
Ap
22,4 %
FrP
17,3 %
H
13,9 %

2019

SP
38,5 %
FrP
23,5 %
Ap
13,7 %
H
7,6 %

2023

FrP
26,6 %
SP
26,5 %
Ap
14,6 %
H
9,4 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Etne
Parti201520192023
Fremskrittspartiet17,3 %23,5 %26,6 %
Senterpartiet30,2 %38,5 %26,5 %
Arbeiderpartiet22,4 %13,7 %14,6 %
Høyre13,9 %7,6 %9,4 %

Valginformasjon for Etne

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere