Enebakk

Enebakk er en kommune i Akershus. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Enebakk

  • Høyre fikk størst stemmeandel: 27,0 % i 2023.
  • Fremskrittspartiet hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 4,7 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 7,2 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 6,0 prosentpoeng, fra 62,3 % i 2019 til 56,3 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

56,3 %Valgdeltakelse · 2023
8 805Stemmeberettigede
27Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

H
27,0 %
Ap
22,2 %
FrP
18,1 %
SP
14,9 %
SV
5,6 %
V
4,5 %
KRF
3,0 %
R
2,7 %
MDG
2,0 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Enebakk
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Høyre27,0 %1 3107+4,3 pp
Arbeiderpartiet22,2 %1 0766−5,2 pp
Fremskrittspartiet18,1 %8785+4,7 pp
Senterpartiet14,9 %7224−7,2 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti5,6 %2722+1,0 pp
Venstre4,5 %2201+2,5 pp
Kristelig Folkeparti3,0 %1461+0,5 pp
Rødt2,7 %1311+0,3 pp
Miljøpartiet De Grønne2,0 %950−0,9 pp

Blanke stemmer: 108 av 4 958 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Enebakk (3220) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Enebakk over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
30,0 %
H
23,6 %
FrP
18,6 %
SP
14,4 %

2019

Ap
27,4 %
H
22,7 %
SP
22,1 %
FrP
13,4 %

2023

H
27,0 %
Ap
22,2 %
FrP
18,1 %
SP
14,9 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Enebakk
Parti201520192023
Høyre23,6 %22,7 %27,0 %
Arbeiderpartiet30,0 %27,4 %22,2 %
Fremskrittspartiet18,6 %13,4 %18,1 %
Senterpartiet14,4 %22,1 %14,9 %

Valginformasjon for Enebakk

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere