Eigersund

Eigersund er en kommune i Rogaland. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Eigersund

  • Arbeiderpartiet fikk størst stemmeandel: 24,9 % i 2023.
  • Høyre hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 5,1 prosentpoeng fra 2019.
  • Arbeiderpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 8,1 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 0,2 prosentpoeng, fra 65,9 % i 2019 til 65,7 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

65,7 %Valgdeltakelse · 2023
11 698Stemmeberettigede
31Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

Ap
24,9 %
FrP
21,2 %
H
21,1 %
KRF
9,2 %
INP
5,9 %
SP
5,1 %
V
4,5 %
SV
4,4 %
R
1,6 %
MDG
1,1 %
PP
1,1 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Eigersund
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Arbeiderpartiet24,9 %1 8978−8,1 pp
Fremskrittspartiet21,2 %1 6137+0,5 pp
Høyre21,1 %1 6077+5,1 pp
Kristelig Folkeparti9,2 %7023+0,6 pp
Industri- og Næringspartiet5,9 %4472Ny liste
Senterpartiet5,1 %3872−6,7 pp
Venstre4,5 %3451+2,1 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti4,4 %3321−0,9 pp
Rødt1,6 %1240Ny liste
Miljøpartiet De Grønne1,1 %870−1,1 pp
Pensjonistpartiet1,1 %850Ny liste

Blanke stemmer: 63 av 7 689 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Eigersund (1101) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Eigersund over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
31,9 %
H
20,0 %
FrP
16,1 %
KRF
15,1 %

2019

Ap
33,0 %
FrP
20,7 %
H
16,0 %
KRF
8,6 %

2023

Ap
24,9 %
FrP
21,2 %
H
21,1 %
KRF
9,2 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Eigersund
Parti201520192023
Arbeiderpartiet31,9 %33,0 %24,9 %
Fremskrittspartiet16,1 %20,7 %21,2 %
Høyre20,0 %16,0 %21,1 %
Kristelig Folkeparti15,1 %8,6 %9,2 %

Valginformasjon for Eigersund

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere