Drangedal

Drangedal er en kommune i Telemark. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Drangedal

  • Arbeiderpartiet fikk størst stemmeandel: 32,2 % i 2023.
  • Fremskrittspartiet hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 7,6 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 23,0 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 3,7 prosentpoeng, fra 66,9 % i 2019 til 63,2 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

63,2 %Valgdeltakelse · 2023
3 279Stemmeberettigede
21Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

Ap
32,2 %
SP
22,7 %
FrP
14,4 %
FHV
11,8 %
SV
6,9 %
KRF
6,7 %
MDG
5,4 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Drangedal
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Arbeiderpartiet32,2 %6547+4,2 pp
Senterpartiet22,7 %4615−23,0 pp
Fremskrittspartiet14,4 %2933+7,6 pp
Fellesliste for Høyre og Venstre11,8 %2403Ny liste
SV - Sosialistisk Venstreparti6,9 %1411+0,3 pp
Kristelig Folkeparti6,7 %1361+0,5 pp
Miljøpartiet De Grønne5,4 %1091Ny liste

Blanke stemmer: 38 av 2 072 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Drangedal (4016) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Drangedal over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

SP
31,5 %
Ap
30,4 %
FrP
5,1 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2019

SP
45,6 %
Ap
28,0 %
FrP
6,8 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2023

Ap
32,2 %
SP
22,7 %
FrP
14,4 %
FHV
11,8 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Drangedal
Parti201520192023
Arbeiderpartiet30,4 %28,0 %32,2 %
Senterpartiet31,5 %45,6 %22,7 %
Fremskrittspartiet5,1 %6,8 %14,4 %
Fellesliste for Høyre og VenstreStilte ikkeStilte ikke11,8 %

Valginformasjon for Drangedal

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere