Bremanger

Bremanger er en kommune i Vestland. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Bremanger

  • Arbeiderpartiet fikk størst stemmeandel: 24,2 % i 2023.
  • Kristelig Folkeparti hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 1,4 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 7,4 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 1,7 prosentpoeng, fra 68,4 % i 2019 til 66,7 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

66,7 %Valgdeltakelse · 2023
2 790Stemmeberettigede
23Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

Ap
24,2 %
V
20,1 %
SP
18,2 %
H
15,1 %
INP
11,5 %
KRF
4,2 %
SV
3,8 %
R
2,9 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Bremanger
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Arbeiderpartiet24,2 %4496−5,7 pp
Venstre20,1 %3725−0,6 pp
Senterpartiet18,2 %3384−7,4 pp
Høyre15,1 %2793−0,1 pp
Industri- og Næringspartiet11,5 %2133Ny liste
Kristelig Folkeparti4,2 %781+1,4 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti3,8 %701−2,0 pp
Rødt2,9 %540Ny liste

Blanke stemmer: 9 av 1 862 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Bremanger (4648) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Bremanger over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
34,7 %
H
21,7 %
SP
19,3 %
V
14,3 %

2019

Ap
29,9 %
SP
25,6 %
V
20,7 %
H
15,2 %

2023

Ap
24,2 %
V
20,1 %
SP
18,2 %
H
15,1 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Bremanger
Parti201520192023
Arbeiderpartiet34,7 %29,9 %24,2 %
Venstre14,3 %20,7 %20,1 %
Senterpartiet19,3 %25,6 %18,2 %
Høyre21,7 %15,2 %15,1 %

Valginformasjon for Bremanger

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere