Bjørnafjorden

Bjørnafjorden er en kommune i Vestland. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015 (ikke tilgjengelig)
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Bjørnafjorden

  • Fremskrittspartiet fikk størst stemmeandel: 34,8 % i 2023.
  • Fremskrittspartiet hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 2,9 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 8,6 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 2,5 prosentpoeng, fra 71,2 % i 2019 til 68,7 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

68,7 %Valgdeltakelse · 2023
19 608Stemmeberettigede
35Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

FrP
34,8 %
Ap
17,6 %
H
15,0 %
INP
8,9 %
SP
6,5 %
SV
4,2 %
MDG
3,6 %
KRF
3,5 %
V
3,2 %
R
1,4 %
KRIS
1,2 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Bjørnafjorden
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Fremskrittspartiet34,8 %4 65613+2,9 pp
Arbeiderpartiet17,6 %2 3536−3,2 pp
Høyre15,0 %2 0006+1,5 pp
Industri- og Næringspartiet8,9 %1 1953Ny liste
Senterpartiet6,5 %8722−8,6 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti4,2 %5602+1,2 pp
Miljøpartiet De Grønne3,6 %4801−5,5 pp
Kristelig Folkeparti3,5 %4711−0,1 pp
Venstre3,2 %4341+1,3 pp
Rødt1,4 %1930+0,5 pp
Konservativt1,2 %1570Ny liste

Blanke stemmer: 107 av 13 478 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Bjørnafjorden (4624) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Bjørnafjorden over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2019

FrP
31,9 %
Ap
20,8 %
H
13,5 %

En valgt liste stilte ikke dette året. Den vises ikke som 0 %.

2023

FrP
34,8 %
Ap
17,6 %
H
15,0 %
INP
8,9 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Bjørnafjorden
Parti20192023
Fremskrittspartiet31,9 %34,8 %
Arbeiderpartiet20,8 %17,6 %
Høyre13,5 %15,0 %
Industri- og NæringspartietStilte ikke8,9 %

Valginformasjon for Bjørnafjorden

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere