Balsfjord

Balsfjord er en kommune i Troms. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Balsfjord

  • Høyre fikk størst stemmeandel: 24,3 % i 2023.
  • Fremskrittspartiet hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 7,6 prosentpoeng fra 2019.
  • Arbeiderpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 9,2 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 2,4 prosentpoeng, fra 61,8 % i 2019 til 59,4 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

59,4 %Valgdeltakelse · 2023
4 488Stemmeberettigede
19Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

H
24,3 %
SP
21,2 %
FrP
18,6 %
Ap
18,1 %
SV
7,6 %
KRF
5,2 %
KRIS
3,3 %
MDG
1,8 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Balsfjord
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Høyre24,3 %6315+3,5 pp
Senterpartiet21,2 %5504−7,1 pp
Fremskrittspartiet18,6 %4824+7,6 pp
Arbeiderpartiet18,1 %4694−9,2 pp
SV - Sosialistisk Venstreparti7,6 %1971+5,0 pp
Kristelig Folkeparti5,2 %1361+2,6 pp
Konservativt3,3 %850+2,1 pp
Miljøpartiet De Grønne1,8 %480−1,1 pp

Blanke stemmer: 67 av 2 665 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Balsfjord (5532) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Balsfjord over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2015

Ap
49,0 %
SP
13,6 %
H
12,4 %
FrP
12,0 %

2019

SP
28,3 %
Ap
27,3 %
H
20,8 %
FrP
11,0 %

2023

H
24,3 %
SP
21,2 %
FrP
18,6 %
Ap
18,1 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Balsfjord
Parti201520192023
Høyre12,4 %20,8 %24,3 %
Senterpartiet13,6 %28,3 %21,2 %
Fremskrittspartiet12,0 %11,0 %18,6 %
Arbeiderpartiet49,0 %27,3 %18,1 %

Valginformasjon for Balsfjord

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere